Sagrantino di Montefalco 25 Anni 2000 on umbralainen huippuviini. Tämà DOCG 100% Sagrantino, syvä rubiininpunainen granaattisävyllà, tarjoaa monimutkaisen tuoksun mustista hedelmistä, mausteista ja nahasta. Voimakas mutta silkkinen suussa, pitkàllà jälkimaulla. Pitkään kypsytetty, sopii punaisen lihan ja kypsytettyjen juustojen kanssa. Keräilyvuosikerta.
Italia - Umbria Kuiva Punaviini DOCG Sagrantino 100%
Arnaldo-Caprai
25 anni Montefalco Sagrantino 2019 750 ml
66.96 €
Väri
Syvä rubiininpunainen eleganteilla granaattiheijastuksilla, osoittaa huomattavaa syvyyttä ja kehitystä ajan myötä.
Tuoksu
Laaja ja monimutkainen tuoksu, kypsiä mustia hedelmiä, makeita mausteita, tupakkaa, nahkaa, kaakaota ja balsamisia vivahteita.
Maku
Voimakas ja tasapainoinen rakenne, kehittyneet ja silkkiset tanniinit, pitkä aromaattinen jälkimaku tertiäärisillä ja mineraalisilla vivahteilla. Suuri hienous.
Alkoholipitoisuus
15% vol.
Lasityyppi
Suuri lasi väkevälle punaviinille, kuten Bordeaux Grand Cru tai Renano-lasi, korostamaan monimutkaisia aromeja.
Yhdistelmät
Ihanteellinen merkittävän punaisen lihan, riistan, patojen, kypsytettyjen juustojen ja mustatryffeliruokien kanssa.
Kypsytys
Pitkä kypsytys isoissa tammitynnyreissä ja barriqueissa, jota seuraa pitkä pullokypsytys yli 15-20 vuotta.
Viininvalmistus
Käyminen kuorikontaktissa 20-30 päivää ruostumattomasta teräksestä valmistetuissa säiliöissä valvotussa lämpötilassa.
18-20°C. Dekantoi vähintään tunti ennen tarjoilua parantaaksesi tuoksua.