Manincor La Contessa on elegantti Trentinon Pinot Blanc. Oljenkeltainen, tuoksussa vihreää omenaa ja sitrusta. Maultaan raikas, suolainen ja pitkäkestoinen, sopii kala-, vaaleiden liha- ja tuorejuustoruokiin.
Italia - Trentino-Etelä-Tiroli Kuiva Valkoviini Pinot Blanc 100%
Manincor La Contessa - 2024 750 ml
24.40 €
Väri
Oljenkeltainen vihertävillä heijastuksilla. Kirkas ja kiteinen.
Tuoksu
Elegantti ja monitahoinen. Vihreän omenan, pärän, sitrushedelmien ja valkoisten kukkien vivahteita, mineraalisilla sävyillà.
Maku
Raikas, suolainen ja harmoninen. Erinomainen rakenne, pitkäkestoinen ja pitkä mineraalinen jälkimaku.
Alkoholipitoisuus
13% Vol.
Lasityyppi
Iso lasi täyteläisille ja monimutkaisille valkoviineille.
Yhdistelmät
Hienostuneet alkuruoat, kala (raaka, grillattu), herkät vaaleat lihat, tuoreet ja keski-ikäiset juustot.
Kypsytys
Osittain ruostumattomissa terästankeissa, osittain suurissa tammitynnyreissä, sitten pullossa useita kuukausia.
Viininvalmistus
Hellävarainen puristus, spontaani käyminen luonnollisilla hiivoilla puu- ja terästankeissa. Pitkä kypsytys hiivasakan päällä.