Il Torchio Il Bianco on eloisa ligurialainen Vermentino. Kirkas oljenkeltainen väri, intensiivinen tuoksu kukkaisilla nuoteilla, vihreällä omenalla ja sitrushedelmillä. Maultaan se on raikas, suolainen ja harmoninen, tasapainoisella hapokkuudella ja mineraalisella jälkimaulla. Erinomainen välimeren keittiöön.
Voimakas ja pitkäkestoinen, orapihlajan kukkaisilla nuoteilla, vihreän omenan ja sitrushedelmien hedelmäisillä vihjeillà sekà herkällà yrtti- ja mineraalisävyillä.
Maku
Raikas, suolainen ja harmoninen. Erinomainen hapokkuus tasapainossa miellyttävän rakenteen kanssa ja pitkä, mineraalinen jälkimaku.
Alkoholipitoisuus
13% vol.
Lasityyppi
Keskikokoinen tulppaanilasi.
Yhdistelmät
Erinomainen kalaruokien, äyriäisten, herkkien vaaleiden liharuokien ja tuorejuustojen kanssa. Täydellinen aperitiiviksi.
Kypsytys
Lyhyt kypsytys hienojen sakan päällà terästankeissa tuoreuden ja kompleksisuuden parantamiseksi. Ei tammikypsytystä.