Bussoletti Leonardo 05035 Bianco on hienostunut Umbrialaisten viinien edustaja. Tämä Grechetto- ja Trebbiano-rypäleistä valmistettu viini on oljenkeltainen. Tuoksussa avautuu herkkä kukkien ja sitruksen aromi, kun taas maku on raikas ja suolainen, harmonisella jälkimaulla. Täydellinen kevyiden ruokien ja seurallisten hetkien kanssa. Aito ja mieleenpainuva makuelämys.
Italia - Umbria Kuiva Valkoviini Grechetto, Trebbiano
Out of stock
Väri
Oljenkeltainen, jossa vihertäviä vivahteita
Tuoksu
Intensiivinen ja herkkä, jossa kukkaisia orapihlajan vivahteita, hedelmäisiä sitruksen ja valkoisen persikan vivahteita sekä selkeää mineraalisuutta.
Maku
Raikas ja suolainen, tasapainoinen ja pitkäkestoinen, hyvällà hapokkuudella, joka korostaa juotavuutta. Puhdas jälkimaku.
Alkoholipitoisuus
12.5% Vol.
Lasityyppi
Keskikokoinen tulppaanilasi
Yhdistelmät
Ihanteellinen alkupalojen, kalaruokien, äyriäisten, kevyiden pastojen, vaaleiden liharuokien ja tuoreiden tai keskikypsien juustojen kanssa.
Kypsytys
Ruostumattomassa teräksessä useita kuukausia, jota seuraa lyhyt pullokypsytys sen ominaisuuksien jalostamiseksi.