Pascal Marchand-tawse - Corton-Charlemagne Grand Cru
Pascal Marchand-Tawsen Corton-Charlemagne Grand Cru on upea ilmaisu 100% Chardonnay-rypäleestä Burgandista. Kullankeltaisella värillà se tarjoaa monimutkaisen tuoksun sitrushedelmistä ja mineraalisista nuoteista. Maultaan se on voimakas, elegantti ja erittäin pitkän jälkimakuinen, ihanteellinen hienostuneisiin yhdistelmiin. Viini, jolla on suuri ikääntymispotentiaali.
Ranska - Burgundi, Corton-Charlemagne Grand Cru Grand Cru Kuiva Valkoviini 100% Chardonnay
Pascal Marchand-tawse Corton-Charlemagne Grand Cru - 2021 750 ml
638.66 €
Pascal Marchand-tawse Corton-Charlemagne Grand Cru - 2022 750 ml
Monimutkainen tuoksu sitrushedelmistä, valkoisista kukista, mantelista, voista, hunajasta, mineraalisista piikivenuoteista ja kevyestä paahteisuudesta. Huomattava kehitys ajan myötä.
Maku
Täyteläinen, voimakas ja mineraalinen, eloisalla hapokkuudella ja pitkällà jälkimakulla. Maussa on konvehdimaisia sitrushedelmiä, voita ja kuivattuja hedelmiä.
Alkoholipitoisuus
13.5% vol.
Lasityyppi
Suuri Bourgognen valkoviinilasi.
Yhdistelmät
Ihanteellinen jalokalan, äyriäisten, kermaisella kastikkeella tarjoiltavan siipikarjan, hanhenmaksan ja kypsien juustojen kanssa.
Kypsytys
Pitkä kypsytys, 10-30 vuotta, pullossa tammitynnyrissä kypsytyksen jälkeen.
Viininvalmistus
Käyminen ja kypsytys ranskalaisissa tammitynnyreissä (barrique). Malolaktinen käyminen ja usein tapahtuva batonnage.