Lanson Champagne Le Black Creation 258 Magnum on ranskalainen Brut kuohuviini Champagne-alueelta. Valmistettu Pinot Noirista, Chardonnaysta ja Pinot Meunierista, se on oljenkeltainen ja hienolla helmöinnällà. Tuoksussa on valkoisia kukkia, sitrusta ja hiivaa. Maku on raikas, eloisa ja pysyvä. Vähintään 3 vuotta kypsytettynà se sopii erinomaisesti aperitiiviksi tai meren antimien kanssa. Tarjoile 8-10°C:ssa.
Ranska - Champagne Brut Kuohuviini Pinot Noir, Chardonnay, Pinot Meunier
Out of stock
Väri
Kirkas oljenkeltainen, jossa kultaisia heijastuksia ja hieno, pysyvä helmöinti.
Tuoksu
Herkkä kukkakimppu valkoisia kukkia, sitrushedelmiä, omena, rikastettu hiivan, hunajan ja kuivattujen hedelmien vivahteilla.
Maku
Raikas, eloisa, tasapainoinen ja elegantti, hyvällä pysyvyydellà. Hedelmäisiä, sitruksisia vivahteita ja miellyttävä mineralisuus.
Alkoholipitoisuus
12.5% vol
Lasityyppi
Samppanjalasi tai tulppaanilasi helmöinnin ja aromien parhaaseen arvostukseen.
Yhdistelmät
Ihanteellinen aperitiiviksi, sopii erinomaisesti meren antimien, äyriäisten, kalan, vaalean lihan ja tuoreiden juustojen kanssa.
Kypsytys
Vähintään 3 vuotta hiivasakan päällä Lansonin historiallisissa kellareissa monimutkaisuuden ja hienostuneisuuden kehittämiseksi.
Viininvalmistus
Perinteinen Champenoise-menetelmà, käyminen terästankeissa. Malolaktinen käyminen vältetään huolellisesti raikkauden säilyttämiseksi.